Dialog małżeński, czyli obowiązek zasiadania

 

 

Raz w miesiącu, na nie mniej niż 1 godz. każde małżeństwo należące do wspólnoty Domowego Kościoła zasiada, aby odbyć tzw. DIALOG MAŁŻEŃSKI.

 

Jest to rozmowa małżonków w obecności Boga, który jest przez nich zapraszany w modlitwie do tej rozmowy, a którego obecność symbolizuje zapalona świeca.

 

Jest to uprzywilejowany czas działania łaski sakramentu małżeństwa.

 

Dialog małżeński ma pomóc w zachowaniu jedności małżeńskiej, pomóc we wspólnym pokonywaniu trudności i kłopotów, jakie niesie życie, nie dopuścić do powstania pomiędzy małżonkami niedomówień, milczenia, obojętności, prowadzących do kryzysów w ich związku. Ma ten związek ożywiać, odświeżać, prowadzić do większej miłości i  wzajemnego szacunku. Te rozmowy pozwalają im wzajemnie się coraz lepiej poznawać, artykułować swoje oczekiwania, dzielić się swoimi radościami i troskami.  Ułatwia to  wzajemne wspieranie się i buduje zaufanie, że w trudnych chwilach będziemy razem.

 

Dialog małżeński to wspólna praca nad naszymi  relacjami w małżeństwie i rodzinie, z Bożą pomocą.

 

Bardzo często spotykamy się w praktyce ze stwierdzeniem, że przecież jako małżonkowie "dialogujemy ze sobą", rozmawiamy. Dialog małżeński rozumiany jako szansa wspólnoty na coraz głębsze czerpanie z sakramentu małżeństwa nie polega na rozmowie, którą stanowi jedynie wymiana informacji "co dzisiaj robiłeś / robiłaś" lub "jak wygląda nasza sytuacja finansowa". Oczywiście, tematyka każdego dialogu uzależniona jest od tego, co małzonkowie w danej chwili przeżywają (zatem może dotyczyć także naszych fiannsów", ale od zwyczajnej rozmowy różni ją istotna kwestia: podczas dialogu jest z nami obecny Duch Święty, którego przed jego przeprowadzeniem zapraszamy do naszych serc.

 

Dialog małżeński nie polega jedynie na mówieniu samych dobrych rzeczy o swoim współmałżonku (choć je również trzeba podkreślać), ale raczej o tych rzeczach, które nas irytują, gnębią i przez które mamy większe trudności w okazywaniu sobie wzajemnej miłości i szacunku. Dialog małżeński oczyszcza naszą duchowość, choć często wiąże się z silnymi emocjami.

 

Pamiętajmy jednak o tym, że każdy dialog jest przeprowadzany w miłości do współmałżonka! Nie może on być przeprowadzony w duchu złości i gniewu, a każda wzbudzona podczas niego negatywna emocja musi zostać ugaszona przed jego zakończeniem!

 

Bez względu na to, co usłyszymy i powiemy podczas dialogu, zawsze musimy go zakończyć w duchu pojednania, wybaczenia i wspólnej zgody.

Skontaktuj się z nami

 

Parafia Ducha Świętego
i Św. Katarzyny Aleksandryjskiej

 

ul. Zielona 11D

81-113 Gdynia

 

mail: dkgdyniaobluze@gmail.com

Domowy Kościół

 

zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości

w  jedności ze współmałżonkiem.

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200