Regularne spotkanie ze Słowem Bożym

 

 

Jednym z zobowiązań małżeństw będących w Domowym Kościele jest „regularne spotkanie ze Słowem Bożym”.

 

Czym jest to spotkanie ze Słowem Bożym? Otóż dla mnie jest to czytanie listu, jaki do mnie przesyła Bóg. Czytając, czuję jakby ten czytany tekst był adresowany tylko do mnie, nie rozmyślam nad nim, ale to pismo poznaję. Ważnym elementem są również przypisy i odniesienia, które przybliżają mi kontekst wydarzeń, które są niezbędne do zrozumienia mentalności, tradycji ale również historii osób żyjących przeszło 2000 lat temu  (Nowy Testament), nie mówiąc już o Starym Testamencie.

 

Czytając, warto też podkreślać kolorowym ołówkiem cytaty, które szczególnie utkwiły na które zwróciłem uwagę podczas tej lektury.

 

Co znaczy regularne spotkanie ze słowem Bożym? Nie podam więc tu konkretnej, jednoznacznej odpowiedzi na pytania: ile razy? jak często?

 

Ale czy tak naprawdę chodzi o znalezienie odpowiedzi na te pytania? Może najistotniejsze jest to, by systematycznie zarezerwować czas dla Pana Boga, na spotkanie się z Nim w Jego słowie - nie wtedy, kiedy tego pragniemy, kiedy znalazła się chwila czasu, kiedy czujemy się dobrze, ale systematycznie. Systematyczność rodzi wytrwałość.

 

Siostra Jadwiga Skudro  współzałożycielka Domowego Kościoła mówiła, że są dwa sposoby czytania: codziennie przez 5 minut, lub dłuższą chwilę w wolnym czasie – 0,5 godz., godzina. Siostra Jadwiga bardziej zaleca sposób drugi.

 

Istotą tego zobowiązania jest poznanie Słowa Bożego, a nie rozmyślanie nad nim i stąd wynika zalecenie, by czytać dłuższą chwilę. Zwróćmy jeszcze raz uwagę na treść zobowiązania: regularne spotkanie ze słowem Bożym - nie regularne czytanie, nie regularne słuchanie, ale spotkanie. Słowo „spotkanie” nie wyklucza czytania i słuchania, ale wskazuje na coś więcej - chcę poznawać Boga jak Przyjaciela, pragnę być blisko Niego, daję Mu swój czas, składam siebie w darze. On przychodzi do mnie ze swoim słowem.

 

Należy unikać czytania tuż przed snem, gdyż senność nie pozwoli na skupienie się nad tekstem.

 

Można czytać tematycznie: przeczytać 4 Ewangelie, podkreślając jeden wybrany problem np. Jezus a przyjaciele, modlitwa Jezusa. Po raz kolejny czytamy już tylko te podkreślone fragmenty i wyłoni się z tego obraz modlitwy Jezusa czy Jego stosunku do przyjaciół.

Skontaktuj się z nami

 

Parafia Ducha Świętego
i Św. Katarzyny Aleksandryjskiej

 

ul. Zielona 11D

81-113 Gdynia

 

mail: dkgdyniaobluze@gmail.com

Domowy Kościół

 

zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości

w  jedności ze współmałżonkiem.

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200